Ročně zemře v České republice na následky chřipky a jejích komplikací přibližně 1 500 lidí.
To je dvakrát více, než jich zemře při dopravních nehodách.

Víte, že očkování proti chřipce u seniorů snižuje riziko úmrtí v důsledku chřipky o 80 %, u zdravých dospělých zabrání až v 78 % onemocnění chřipkou a u dětí sníží výskyt chřipky až o 91 %?

Fakta o chřipce

Věděli jste, že:

  • virus chřipky přežije na hladkém povrchu stolu až 30 dní?
  • v oblečení a papírových kapesnících se virus drží až 12 hodin?
  • na rukou virus přežije až 5 minut?
  • při kýchnutí se virus šíří až do vzdálenosti 1,5 metru?
  • na papírových bankovkách zůstává chřipkový virus infekční až 3 dny?
  • jediný člověk nemocný chřipkou může v letadle nakazit až 70 % pasažérů?

Spousta lidí si chřipku plete s obyčejným nachlazením nebo virózou, ale to je omyl! Chytíme-li chřipku, určitě to poznáme. Vysoké horečky (přes 38 °C), zimnice, silná bolest hlavy, kloubů, svalů a výrazná únava. Někoho potrápí i nevolnost, zvracení, průjem či naopak zácpa nebo nechutenství. Cítíme se zkrátka pod psa a dělá nám problém vůbec vstát z postele.

Během pár dnů se navíc přidá rýma, bolest a pálení v hrdle a suchý dráždivý kašel, který se postupně změní v hlenovitý. Během tří čtyř dnů teploty a bolest postupně odezní, ale rýma a kašel nás ještě pár dní pěkně potrápí. Celková únava a slabost nás může provázet i několik týdnů po uzdravení.

Jak se můžeme chřipce vyhnout?

Posilovat imunitu lze dvěma způsoby – správnou životosprávou a očkováním. Vhodné je jíst zdravě, dodávat tělu vitamíny, dodržovat pitný režim, sportovat, dbát na hygienu. Pomůže také dostatek spánku nebo otužování. Někdy však navzdory správné životosprávě chřipkou onemocníme. Každý z nás přece jezdí v MHD, chodí na poštu nebo do obchodu. Většímu kolektivu lidí se prostě ve svém každodenním životě nevyhneme. Dospělí tak mohou chytit chřipku od kolegů v práci, děti zase od svých vrstevníků ve škole či školce.

Chřipka totiž rozhodně není banální onemocnění, jak si mnozí myslí. V České republice na následky chřipky a jejích komplikací zemře každý rok až 1 500 lidí. To je dvakrát víc, než jich zemře při dopravních nehodách.

Nejvíce ohroženi jsou chřipkou právě tzv. rizikové skupinysenioři nad 65 let, těhotné ženy, chronicky nemocní (diabetici, kardiaci apod.), malé děti a lidé pracující ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Těm všem je očkování proti chřipce doporučováno Světovou zdravotnickou organizací. Senioři nad 65 let a chronici mají dokonce nárok na očkování zdarma. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je od září do listopadu. Ideální je stihnout očkování do konce listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě před příchodem chřipkové epidemie.

 

Více informací najdete na www.ockovaniprotichripce.cz